افغانستان دارای بیشترین پناهجویان در جهان شد

افغانستان دارای بیشترین پناهجویان در جهان شد

بله، افغانستان به دلیل جنگ‌ ها، ناامنی، و شرایط اقتصادی نامناسب، تعداد زیادی از مردمش را به عنوان پناهجو به دیگر کشورها فرستاده است. بر اساس گزارش‌ های سازمان ملل متحد و دیگر نهاد های بین‌المللی، افغانستان یکی از کشورهایی است که بیشترین تعداد پناهجویان را در جهان دارد.
IMG_5628

و گفته شده که در سال ۲۰۲۲ بیش از نیمی از پناهندگان در جهان از سه کشور افغانستان و اوکراین و سوریه بوده‌اند. براساس گزارش سازمان ملل متحد از میان ۱۰۸ میلیون پناه‌جو در سال ۲۰۲۲، افغانستان و اوکراین هر کدام با داشتن ۵.۷ میلیون مهاجر در رده نخست و سوریه با داشتن ۶.۵ میلیون پناهجو در رده دوم کشورهایی قرار دارند که بیشترین مهاجر و پناه‌جو را داشته‌اند.
در واقع در سال ۲۰۲۲، حدود ۵۲ درصد از جمعیت پناهندگان، شهروندان سه کشور افغانستان و اوکراین و سوریه بوده‌اند.
براساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، جمعیت پناه‌جویان افغان تا پایان سال ۲۰۲۲ بسیار افزایش یافته و از ۲.۹ میلیون نفر به ۵.۷ میلیون نفر رسیده است. همچنین بیشتر شهروندان افغان در سال ۲۰۲۲ به کشورهای همسایه مانند ایران و پاکستان پناهنده شده‌اند و این دو کشورو به‌ ویژه ایران، از هر ده پناه‌جوی افغان ۹ نفر را میزبانی می‌کنند.
گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد همچنین تعداد پناهندگان در سراسر جهان را در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۷.۱ میلیون نفر اعلام کرده و گفته است این تعداد در سال ۲۰۲۲ به ۳۵.۵ میلیون نفر رسیده است.
IMG_5629

وزارت امنیت داخلی در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «امروز روندی برای اتباع واجد شرایط افغانستان ایجاد شده تا آنها بتوانند به زندگی و کار قانونی در ایالات متحده ادامه دهند.»
بر اساس این گزارش، اتباع افغانستانی که پس از خروج ایالات متحده از افغانستان وارد ایالات متحده شده‌اند، می‌توانند از ماه ژوئن درخواست تمدید اقامت و کار کنند.
قبل از آن رسانه‌های آمریکایی گزارش داده بودند که در حال حاضر حدود ۷۷۰۰۰ پناه‌جوی افغان در ایالات متحده از برنامه اقامت مشروط بهره مند هستند.
این گزارش می‌افزاید که اولین گروه از پناهجویان افغان که در سال ۲۰۲۱ به ایالات متحده آورده شدند، قرار بود در ماه جولای وضعیت حفاظت شده موقت خود را از دست بدهند.
پیش از این، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که واشنگتن مشکلات مربوط به وضعیت کودکان افغانی را که به آمریکا منتقل شده‌اند، نادیده می‌گیرد.
بر اساس اطلاعاتی که وزارت خارجه روسیه اعلام کرده، پس از سقوط افغانستان بدست گروه طالبان در تابستان ۲۰۲۱، حداقل ۲۳۴ کودک از والدین خود جدا و ۴۲ کودک بدون رضایت در خانواده‌های دیگری تحت سرپرستی قرار گرفتند.
وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: «واشنگتن مشکل کودکان افغان را که به ایالات متحده برده شده اند، نادیده می‌گیرد. حدود ۲۳۴ کودک افغان از والدین خود جدا شده‌اند که در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برند.»
بر اساس این گزارش، از مجموع ۸۲ هزار نفر شهروند افغانستان که هنگام سقوط طالبان از افغانستان خارج شدند، تنها ۴۵۰۰ نفر از وضعیت پناهندگی در ایالات متحده برخوردار شدند. این وزارتخانه افزود: «بقیه شهروندان بر اساس تصمیم اخیر کنگره، تنها حق اقامت دو ساله در آمریکا را دارند که وضعیت تنها ظرف شش ماه به پایان می‌رسد.»
اوضاع در افغانستان پس از خروج غیرمسئولانه و ناگهانی آمریکا رو به وخامت گذاشت و موجی از شهروندان این کشور در تلاش برای پناهنده شدن به دیگر کشورها مهاجرت کردند.