بزرگ‌ترین چالش در حکومت طالبان بیکاری زنان افغان است زنان افغان از کدام راه ها برای بدست آوردن درآمد مالی استفاده می‌کنند ؟

از زمان آمدن طالبان در افغانستان و ایجاد نظام امارات اسلامی زنان ‌و دختران افغان از حقوق انسانی و بشری شان محروم استند . با این وجود زنان افغان دست از تلاش برنداشته و سعی مینمایند تا بتوانند با وجود شرایط فعلی هم فعالیت های داشته باشند تا درآمد
مالی کسب کنند .
IMG_0519
راه های بدست آوردن درآمد مالی زنان :

 1. ایجاد کارگاه های مختلف خیاطی و بافنده گی :
  آموزش مهارت‌های کاربردی مانند دوخت و گلدوزی باعث در بدست آوردن درآمد مالی برای زنان در شرایط فعلی شده است . آموزش مهارت‌های دیجیتالی همچنان به آنها کمک کرده است تا به عنوان فریلنسرها در حوزه‌های مختلف فعالیت کنند.

 2. آشپزی و شیرینی پزی :
  از جمله شغل های محبوب خانم ها هستند که به وسیله آن ها درآمدزایی در خانه را انجام می دهند . با پخت انواع شیرینی ها و
  غذاهای خانگی و فروش آنها توانستند به در آمد مالی برسند .

 3. مشارکت در برنامه‌های کمکی:
  برخی سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی برنامه‌هایی دارند که به زنان کمک می‌کنند تا به عنوان معلم مدرسه رفته و آموزش دست و پنجه نرم کرده و درآمد بدست آورند.

 4. اجرای وظایف با توجه به مهارت در زمینه آن :
  خانم هایی که در زمینه ای خاص دارای مهارت و تجربه هستند توانستند با راه اندازی کلاس های آموزشی در محیط خانه درآمدزایی کنند. همچنین در صورت برگزاری کلاس به صورت مجازی داشتن کامپیوتر یا لپ تاپ تنها وسیله های مورد نیاز این کار می باشند. آموزش آشپزی، نقاشی، طراحی و خودآرایی از جمله آموزش هایی هستند که آنها از طریق اینها ها کسب درآمد می‌کنند .

 5. فروش محصولات :
  فروش بهترین راه درآمدزایی در خانه برای خانم ها است. زیرا نیازی به صرف هیچ سرمایه ای ندارد. تنها کاری که خانم ها انجام می دهند این است که محصولات دیگران را به فروش می رسانند و از این راه پول در می آورند.

 6. ** نویسنده گی یا وبلاگ نویسی : **
  ‎این شغل به عنوان روشی مناسب برای درآمدزایی در خانه، فروش کلمات و نوشته های خود است. خانم هایی که قادر به نوشتن انواع مختلف مطالب از جمله داستان های کوتاه، مقالات و حتی دل نوشته هستند توانستند، از این راه کسب درآمد کنند.

این روش‌ها و راه های هستند که به زنان در افغانستان کمک کرده است تا در شرایط فعلی به درآمد مالی دست یابند.