بزرگترین چالش در حکومت طالبان بیکاری زنان افغان است زنان افغان از کدام راه ها برای بدست آوردن در آمد مالی استفاده میکند

طالبان یکی از زن‌ستیزترین گروه افراط‌گرای اسلامی‌اند که هنوز تاریخ شاهد آن است. با استقرار حاکمیت دوره اول طالبان در بخشی از افغانستان، در نخستین فرمان رهبری‌شان، زنان را مکلف به پوشیدن چادری اجباری کردند. در نظام طالبانی زنان حق تحصیل، حق کار، حق مسافرت بدون محرم، حق عکس گرفتن، حق آرایش کردن، حق رای یا نظر… را مثل فعلا نداشتند و هنوز هم با این افکار افراط‌گرایانه‌ی‌شان در صدد تطبیق این احکام هستند.

در دور دوم حاکمیت فعلی شان از همه حقوق انسانی و شرعی محروم شده‌اند و آزادی گشت‌وگذار، سفر، رفتن به حمام، انجام معامله تجاری، تعلیم و کار از آنان گرفته شده است. نیم جامعه ما رسماً و طی فرمان‌های متعدد از زندگی اجتماعی بکلی حذف شده‌اند. تمام این ظلم زیر نام دین و شریعت و با شعار دروغین احترام به بانوان انجام می‌گیرد. رژیم مذکور مدعی‌اند که به منظور عزت زنان و پاک‌دامنی کل جامعه، آنان را برای یک زمان محدود/موقتی از کار، تحصیل و زندگی اجتماعی حذف کرده‌اند. اما واقعیت اصل با توجه به گذشته این گروه در استفاده ابزاری از دین و شرعیت به یقین می‌توان گفت که شریعت بهانه است و آنان در اجرای سیاست‌های ضد بشری و اسلامی اهداف سیاسی و سودجویانه دارند. مسولین ارشد طالب در واقع زنان را که در جامعه سنتی افغانستان دچار بی بهرگی های بسیارند، با شعار دین و شریعت به گروگان گرفته‌اند تا اهداف و برنامه های سیاسی و قبیله وی را به دست آورند.
زنان افغان از کدام راه ها برای بدست آوردن در آمد مالی استفاده میکنند
اما هنوزهم فرصت‌های اقتصادی برای راه اندازی یک کسب وکار پٌردرآمد و مناسب در بازار افغانستان وجود دارد که با سرمایه کم می‌توان آنرا ایجاد کرد.

1: تجارت انترنتی
امروز انترنت در بیشتر شهرها، ولایت‌ها، ولسوالی‌ها و روستاهای افغانستان رسیده است که این کار کمک می‌کند تا میلیون‌ها افغان مستقیم به انترنت دسترسی داشته باشد و این آمار هر روز رو به افزایش است.
راه‌اندازی تجارت آنلاین و خدمات انترنتی از جمله فروشگاه آنلاین در افغانستان یک کار جدید است و درآمد خوب دارد.
امروز تجارت آنلاین در جهان به یکی از پردرآمدترین تجارت‌ها تبدیل شده است که شرکت آمازون یکی از آنهاست. ممکن راه‌اندازی این کار در افغانستان برای بار اول کمتر درآمد داشته باشد اما بعد از سه الی چهار سال، در ردیف یکی از پٌردرآمدترین تجارت‌ها قرار خواهد گرفت.

2: خدمات پٌستی
تجارت خدمات پٌستی یا فرستادن محصولات به مشتریان یک کار جدید تجاری در افغانستان است که در شهرهای مهم این کشور از جمله کابل، هرات، مزارشریف، قندهار و جلال آباد کمتر وجود دارد.
هرچند این تجارت نظر به تجارت آنلاین سرمایه بیشتر نیاز داشته اما آینده روشن به دنبال دارد. وقتی کسی از فروشگاه آنلاین خرید کند، نیاز به شرکت پٌستی دارد تا محصول‌اش را برساند.
لازم است اول کاری خود را از یک شهر پرنفوذ افغانستان مثلآ کابل شروع کنید، پس از مدتی و کسب تجارب در این زمینه می‌توانید نمایندگی تجارت پٌستی خود را در شهرهای دیگر افغانستان هم گسترش دهید.

3: رستورانت
امروز جامعه سنتی افغانستان در حال گذر بسوی جامعه مدرن است و بیشتر شهروندان این کشور تلاش دارند تا در شهرهای مهم و تجارتی افغانستان ساکن شوند.
بیشتر افرادی که امروز در شهرهای افغانستان زندگی می‌کنند، تلاش دارند بصورت کل در هفته یک‌بار الی دوبار غذای‌شان را بیرون از خانه صرف کنند که این کار به مالکان رستورانت‌های شهر مفید است.
بسیار مهم است که مینوهای غذایی رستورانت‌تان براساس درآمد مالی و وضعیت اقتصادی مشتریان و محیط کاری آنان آماده شود.

5: کودکستان
محافظت و تعلیم و تربیه کودکان از جمله وظایف مهم و کلیدی والدین‌اند و والدین تلاش دارند که بهترین شرایط را برای رشد، تربیه و بالندگی کودکان شان فراهم کنند. به همین دلیل کودکستان در شهرهای مهم افغانستان بازار خوبی دارند.
در شهرهای مهم افغانستان والدین که وظیفه دارند وقتی سرکار می‌روند مجبور هستند فرزندان‌شان را به کودکان بفرستند که این کار آنها هم به تعلیم و تربیه و هم به محافظت فرزندان‌شان کمک می‌کند.
شما می‌توانید در یکی از شهرهای مهم افغانستان و در محیط که بیشتر باشندگان آن با سواد هستند و کارهای دولتی و غیردولتی دارند، یک کودکستان ایجاد کنید.
این کسب و کار می‌تواند پٌردرآمد باشد به شرط که به کیفیت و لوازم ضروری این کودکستان توجه بیشتر شود تا بازار رقابت این تجارت به نفع شما ختم گردد.