آلوده گی هوا و راه حل های آن برای جلوگیری از آلوده گی هوا

هوایی که امروز تنفس می کنیم پر از آلاینده های سمی و خطرناک است. آلودگی در محیط زیست می تواند زمین را از زیبایی و تنوع زیستی خراب کند. هر ساله میلیون ها نفر در سراسر جهان به دلیل مشکلات مختلف مربوط به آلودگی جان خود را از دست می دهند. نکته مهم برای زندگی سالم، شناسایی منابع آلودگی هوا و اجرای روشهای عملی است تا بتوانید به جلوگیری از آلودگی هوا کمک کنید. آلودگی هوا زمانی اتفاق می‌افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و مولکول‌های بیولوژیکی وارد اتمسفر کره زمین شود. آلودگی هوا مخلوطی از ذرات معلق و گازهایی است که غلظت آن به محدوده مضر برای انسان رسیده‌است که می‌تواند هم در داخل ساختمان و هم در خارج ساختمان باشد. آلودگی هوا می‌تواند باعث افزایش بیماری‌ها در انسان یا گرمایش کره زمین گردد.
IMG_2833
راه های آلوده شدن هوا:

1- سوخت های فسیلی و استفاده نادرست از آن

2- کارخانه ها

3- خودرو ها

روش موثر برای کاهش آلودگی هوا

استفاده نکردن از ماشین شخصی در روزهای آلوده و جایگزین‎‌کردن سیستم حمل و نقل عمومی به‌جای آن، استفاده از محصولات قابل بازیافت به جای یک‌بار مصرف‌های پلاستیکی، کاشتن درخت و گیاه و نگهداری از گیاهان در منزل، نظافت خانه و عدم‌مصرف انواع دخانیات مخصوصا سیگار، راهکارهایی هستند که هر کسی به عنوان یک شهروند می‌تواند با انجام آنها، از آلودگی هوا نه تنها جلوگیری کند بلکه اثر آن را هم بر محیط اطرافش کم کند. همچنین سعی کنید که در چنین روزهایی در منزل بمانید اما اگر در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بالاست بیرون رفتید‌ حتما ماسک مناسب آلودگی هوا بزنید و بعد از بازگشت به خانه صورت خود را شستشو کنید یکی از راه های مقابله با آلودگی هوا در خانه این است که از پلاستیک‌ها و موادی از این جنس استفاده نکنید. موادی از این جنس برای طبیعت ضرر زیادی دارند. دست‌کم به فکر این باشید که محصولات قابل‌بازیافت تهیه کنید.
و هم چنان حضور درختان در حوالی محل زندگی باعث بهبود محسوس هوا می‌شود.
پس برای جلوگیری از آلودگی هوا راهکار جلوگیری از آلودگی هوا می تواند متنوع باشد و به سلامت انسان‌ها، حفظ تنوع زیستی و بهبود کیفیت زندگی کل جامعه کمک کند. ابتدا از استفاده کمتر از وسایل نقلیه موتوری و انتخاب وسایل نقلیه پاک و پایدار شروع کنیم. سپس با استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا و تعویض فیلترهای سیستم تهویه، آلودگی هوا در داخل خانه را به حداقل برسانیم. صرفه‌جویی در مصرف انرژی در خانه و محل کار از طریق استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی می‌تواند نقش مؤثری در حفظ محیط زیست ایفا کند. انجام اقدامات ساده مانند بازیافت، استفاده از محصولات بازیافتی و کاهش مصرف مواد زیان‌آور، توسعه فناوری‌های پاک در صنایع و کاهش استفاده از مواد شیمیایی خطرناک نیز از دیگر راهکارهای اساسی در این زمینه محسوب می‌شود. توجه به اهمیت حفظ محیط زیست و سلامتی انسان‌ها، اقدامات جدی جهت جلوگیری از آلودگی هوا بسیار ضروری است. راهکار جلوگیری از آلودگی هوا می تواند متنوع باشد و به سلامت انسان‌ها، حفظ تنوع زیستی و بهبود کیفیت زندگی کل جامعه کمک کند. ابتدا از استفاده کمتر از وسایل نقلیه موتوری و انتخاب وسایل نقلیه پاک و پایدار شروع کنیم. سپس با استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا و تعویض فیلترهای سیستم تهویه، آلودگی هوا در داخل خانه را به حداقل برسانیم. صرفه‌جویی در مصرف انرژی در خانه و محل کار از طریق استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی می‌تواند نقش مؤثری در حفظ محیط زیست ایفا کند. انجام اقدامات ساده مانند بازیافت، استفاده از محصولات بازیافتی و کاهش مصرف مواد زیان‌آور، توسعه فناوری‌های پاک در صنایع و کاهش استفاده از مواد شیمیایی خطرناک نیز از دیگر راهکارهای اساسی در این زمینه محسوب می‌شود. پاک‌کردن محیط داخل خانه و حذف منابع آلاینده هوا مثل سیگار، شمع و اسپری‌های حاوی مواد شیمیایی
تمیزی منظم خانه از جمله تخلیه زباله، شستشوی منظم سطوح و تمیز نگه‌داشتن فرش‌ها. استفاده کمتر از ظروف پلاستیکی، تشویق افراد به استفاده از وسایل حمل‌ونقل غیر موتوری مانند پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری. استفاده از گاز طبیعی به جای ذغال. استفاده از باتری‌های قابل شارژ به جای باتری‌های یکبار مصرف.