آداب و رسوم افغانستان از مهمانوازی تا حفظ ارزش های تاریخی

آداب و رسوم افغانستان از مهمانوازی تا حفظ ارزش های تاریخی

مردم افغانستان جامعه ‌ای چندگانه و چند فرهنگی هستند که از نظر قومیت، زبان، دین و آداب و رسوم متنوعی را در بر میگیرند. در ادامه به برخی از ویژگی‌ های مردم افغانستان اشاره میکنیم:

افغانستان به عنوان یک کشور با سیستم جمهوری اسلامی در آسیای جنوبی واقع شده است. پایتخت افغانستان کابل بوده و از همسایگان این کشور می توان به ایران، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و چین اشاره کرد.

اگر بخواهیم نگاهی به مساحت این کشور بیاندازیم، باید گفت که افغانستان ۶۵۲.۲۳۰ کیلومتر مربع مساحت داشته و از آن به عنوان چهل و یکمین کشور وسیع دنیا یاد می شود. جمعیت این کشور نیز نزدیک به ۳۹ میلیون بوده و سی و هفتمین کشور دنیا از نظر جمعیت است. دین رسمی افغانستان اسلام است و زبان رسمی اینکشور نیز فارسی دری و پشتو است.

مردم افغانستان جامعه ‌ای چندگانه و چند فرهنگی هستند که از نظر قومیت، زبان، دین و آداب و رسوم متنوعی را در بر میگیرند. در ادامه به برخی از ویژگی ‌های مردم افغانستان اشاره میکنیم:

قومیت‌ ها

مردم افغانستان از قومیت ‌های مختلفی تشکیل شده‌ اند. قومیت پشتون‌ ها که بیشترین تعداد جمعیت را در افغانستان دارند، قومیت هزاره ‌ها، تاجیک‌ ها، ازبک ‌ها،هزاره ا‌ی مذهبی، ترکمن‌ ها، بلوچ ‌ها، نورستانی ‌ها و قومیت ‌های دیگری از جمله قومیت‌ های مردم افغانستان هستند.

زبان

زبان رسمی و مورد استفاده در افغانستان زبان دری و پشتو است. دری که به عنوان زبان مشترک بین قومیت ‌ها استفاده میشود و پشتو که زبان اصلی قومیت پشتون ‌ها است. علاوه بر این دو زبان، زبان‌ های قومیتی دیگری مانند تاجیکی، ازبکی و ترکمنی نیز در برخی مناطق استفاده می‌شوند.

دین

بیشتر مردم افغانستان مسلمان هستند و اکثریت آنها به فرقه سنی اسلام تعلق دارند. اما در افغانستان همچنین اقلیت‌ هایی از جمله شیعیان، اسماعیلیان وهزاره‌های بخارایی نیز وجود دارند.

آداب و رسوم

مردم افغانستان رعایت آداب و رسوم سنتی خود را بسیار مهم می‌دانند. این آداب و رسوم شامل مواردی مانند مهمان‌ نوازی، احترام به سالمتی و مقام افراد مسن،پوشش سنتی، نمایشگاه ‌های هنری و موسیقی محلی، مراسمات مذهبی و سایر مراسمات جامعه ‌ای است.
IMG_3957

خانواده و ارزش‌ های خانوادگی

خانواده در فرهنگ افغانستان مفهوم مهمی است و ارزش‌های خانوادگی بسیار قدردانی می‌شوند. پاسداری از اعتبار خانواده، رعایت تقدس خانواده، احترام به نظرو نصیحت والدین و درک وفاداری به خانواده از جمله ارزش‌های مهم خانوادگی در افغانستان هستند.

آداب و رسوم در کشور افغانستان

افغانستان یک کشور با آداب و رسوم غنی و متنوع است که بر اساس فرهنگ و تاریخ طولانی این ملت شکل گرفته است. در زیر به برخی از آداب و رسوم مهم درافغانستان اشاره می‌کنیم:

احترام به مهمان

در فرهنگ افغانستان، مهمان نزدیکی و مقام بسیار محترمی است. افغان‌ها به مهمانان خود با احترام و مهربانی رفتار می‌کنند و آنها را در خانه‌های خود میزبانیمی‌کنند. مهمانان به عنوان مهمانان خاص در نظر گرفته می‌شوند و به آنها غذا و نوشیدنی‌های خوش طعم سرو می‌شود.

احترام به سالمندان

در فرهنگ افغانستان، سالمندان به عنوان نماد حکمت و تجربه مورد احترام قرار می‌گیرند. جوانان معمولاً با احترام و توجه به سالمندان رفتار می‌کنند و نظر آنها را درامور مهم بررسی می‌کنند.

پوشش سنتی

بسیاری از افغان‌ ها هنوز از لباس‌ های سنتی محلی استفاده می‌کنند. مردان معمولاً پوشش‌هایی مانند پیراهن‌ها و کلاه ‌های سنتی به نام پاکول می‌پوشند و زنان نیزبا لباس‌ هایی مانند پیراهن و توکی برای پوشیدن خود آراسته می‌شوند.

رعایت اصول دینی

اکثریت مردم افغانستان از دین اسلام پیروی می‌کنند و اصول و قوانین دینی را رعایت می‌کنند. نماز، روزه ‌داری در ماه رمضان و مراسمات دینی مهمی مانند عید قربان و عید فطر در افغانستان بسیار ارزشمند هستند.

عروسی و مراسمات خانوادگی

عروسی‌ ها و مراسمات خانوادگی در افغانستان بسیار مهم هستند. این مراسمات با حضور خانواده و دوستان نزدیک برگزار می‌شوند و شامل رقص و موسیقی سنتی، سرو غذا و شیرینی‌ های خاص و مراسمات مذهبی می‌باشند.

احترام به اعتقادات

در افغانستان، احترام به اعتقادات دینی و فرهنگی دیگران بسیار مهم است. مردم درک می‌کنند که همه افراد اعتقادات و گرایش ‌های مختلفی دارند و باید با احترام به آنها رفتار کنند.

مراسمات مذهبی

مراسمات مذهبی مانند نماز، جنجال جمعه ، عزاداری ‌ها و مراسمات مذهبی دیگر در فرهنگ افغانستان بسیار ارزشمند هستند. مردم با مشارکت در این مراسمات تلاش می ‌کنند روابط خود را با خداوند و جامعه اسلامی تقویت کنند.

احترام به اعضای خانواده

خانواده در فرهنگ افغانستان جایگاه مهمی دارد. احترام و توجه به والدین، بزرگواران و اعضای خانواده در این فرهنگ بسیار اهمیت دارد. افغان‌ ها به خانواده خوداحترام می‌ گذارند و در تصمیم‌ گیری‌ ها و مسائل مهم از نظرات خانواده خود استفاده می‌کنند.

مهمان‌ نوازی و مهربانی

مهمان‌ نوازی و مهربانی از ویژگی‌ های مهم فرهنگ افغانستان است. افغان‌ ها معمولاً با مهمانان خود با مهربانی و مودبانگی رفتار می ‌کنند و آنها را بهترین غذا ونوشیدنی‌ ها میزبانی می‌ کنند.

نگهداری از ارزش‌ های تاریخی و فرهنگی

افغانستان کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی است و مردم افغانستان به حفظ و نگهداری از ارزش‌ های تاریخی و فرهنگی خود اهمیت میدهند. آثار باستانی، معماریسنتی و رویداد های فرهنگی به عنوان ثروت‌ های ملی محسوب میشوند که باید حفظ شوند.
IMG_3958