معرفی ولایت نیمروز

معرفی ولایت نیمروز
IMG_2327

ولايت نيمروز در جنوب غرب افغانستان موقعيت دارد و يکى از ولايت بزرگ سرحدى ميباشد. ولايت نيمروز در غرب با ايران و در جنوب با پاکستان سرحد طويل دارد. اين ولايت همچنان در شرق با هلمند و در شمال با ولايت فراه همسرحد است.

شهر زرنج مرکز اين ولايت ميباشد که نسبت به ولسوالى هاى يک منطقه خورد ميباشد.

به اساس اقام اخير، نفوس اين ولايت ١٤٩٠٠٠ هزار تن تخمين شده و مساحت آن ٤١٠٠٥ کيلومتر مربع ميباشد. آب هوايى اين ولايت در فصل زمستان معتدل و درفصل زمستان گرم است.

برخى بيشتر باشندگان اين ولايت از قوم بلوچ هستند؛ اما اقوام پشتون، تاجک او ازبک نيز در آن سکونت دارند.
به اساس اقام غير رسمى ٦١ درصد باشندگان اين ولايت بلوچ ، ٢٧ درصد آن پشتون و ١٠ درصد ديگر از اقوم تاجک و ازبک تشکيل گرديده است.
در پهلوى آن يکتعداد کوچى ها نيز در اين ولايت سکونت دارند.
علاوه بر درياى هلمند يکتعداد درياى هاى ديگر نيز در اين ولايت جريان دارد که علاوه بر زمين هاى وسيع زراعتى، يک دشت بزرگ به نام مارگو نيز دارد. هامونگودزرى نيز دراين ولايت موقعيت دارد.
علاوه بر زرنج ، جخانسور و چهار برجک نيز از شهرهاى بزرگ اين ولايت ميباشد.
نفوس ولايت نيمروز نسبت به مساحت اين ولايت کم است؛ برخى بيشتر مساحت نيمروز از صحراها و دشت ها تشکيل شده و درياى هلمند تنها در مناطق مسکونىجريان دارد.
IMG_2330

واحد هاى ادارى یعنی ولسوالی ها

ولايت نيمروز به شمول شهر زرنج از شش واحد ادارى تشکيل شده که عبارت است از درلارام، کنگ، چهار برجک، چخانسور و خاشرود.

اقتصاد و تجارت

نيمروز يکى از ولايات سرحدى کشور ميباشد که سرحد مشترک با ايران دارد و اقتصاد آن نيز بر امور تجارتى با ايران استوار است.
همچنان قاچاق انسان و مواد مخدر که با استفاده از اين راه صورت ميگيرد، جوانب اقتصادى دارد، همچنان يکتعداد افراد ديگر مصروف تجارت و رفت آمد قانونى ازاين راه ميباشند.
فابريکات آب معدنى و توليد پلاستيک که در شهر زرنج فعاليت دارد، نقش مهم د رشد اقتصاد نيمروز ايفا کرده و در پهلوى آن يکتعداد مردم مصروف کار در فابريکات بسته بندى خريطه هاى سمنت ، مبلايل، زراعت و مالدارى ميباشند.
IMG_2328

دريا هاى و بند ها

درياى هلمند در ولايت نيمروز جريان دارد وبعداً از اين ولايت به ايران ميرود؛ اما علاوه بر آن درياى خاشرود نيز در اين ولايت جريان دارد.
بند بزرگ کمال خان در ولسوالى چهار برجک موقعيت دارد که اکنون زير کار است.
اعمار اين بند باعث آبيارى ٨٠ هزار هکتار زمين، توليد ٩ ميگات برق و زمينه هاى کارى به مردم خواهد شد.
IMG_2331

زراعت

ولايت نيمروزعلاوه بر دشت هاى وسيع از زمين هاى زراعتى تشکيل شده است ، هرچند درياى هلمند از اين ولايت مى گذرد؛ اما به مزارع اين ولايت کدام مفاد ندارد ويکتعداد باشندگان اين ولايت مصروف دهقانى ميباشند.
به اساس معلومات رياست زراعت نيمروز، سطح کشت جوار، گندم، کوکنار، خربوزه و تربوز در اين ولايت بسيار بلند است.

فرهنگ

فعاليت هاى فرهنگى و کلتورى نيز در اين ولايت ديده ميشود، با آنکه کدام روزنامه در ولايت نيمروز وجود ندارد؛ اما رسانه هاى ديگر فعال است، راديو تلويزيون ملى دراين ولايت فعاليت دارد و علاوه بر آن برنامه هاى يکتعداد رسانه هاى ديگر شينده ميشود.

علاوه بر تلويزيون ملى، برنامه هاى تلويزيون هاى شمشاد، طلوع، لمر و اريانا نيز در اين ولايت ديده ميشود. همچنان برنامه هاى راديوى آرمان، اريانا و نوا در اينولايت قابل شنيدن است و يک راديو محلى به نام دوستي غږ در اين ولايت فعال است.
يکتعداد نهاد هاى اجتماعى نيز در اين ولايت فعاليت دارد که نشست هاى فرهنگى دارد.
از اين جمله نام هاى اتحاديۀ شعرا و نوسيندگان جوان نيمروز، انجمن فرهنگى خانۀ بلوچ و همچو ديگر ياد آورى کرده ميتوانيم.
مراسم ميلاد النبى، سال جديد و مشاعره هاى مناسبتى در اين ولايت تجليل ميشود.
همچنان يکتعداد رسانه هاى چاپى چون صداى نيمروز، نيمروز و مجلۀ مذهبى موسوم به علم و بيان نيز چاپ ميشود.

مکان های مشهور نیمروز

ولایت نیمروز در افغانستان یکی از مناطق زیبا و دارای جاذبه‌های طبیعی متنوع است. برخی از مکان ‌های تفریحی و دیدنی در این ولایت شامل موارد زیر می‌شود:

  1. تپه‌ های شنی در دشت‌های وسیع نیمروز: این تپه ‌های شنی از جمله جاذبه‌های طبیعی و شگفت‌انگیز این منطقه هستند که برای پیاده‌ روی، عکاسی و لذت بردن از طبیعت بسیار مورد علاقه قرار می‌گیرند.

  2. روستاهای سنتی: در ولایت نیمروز بسیاری از روستاها دارای معماری سنتی و فرهنگ محلی خاصی هستند که می‌توان به بازارهای محلی، آثار هنری سنتی و معماری سنتی آنها سر زد و از فرهنگ مردم آنجا آگاهی یافت.

  3. مناطق مرتفع: وجود کوهستان‌ ها و مناطق مرتفع در ولایت نیمروز امکان صعود به قله‌ها و دیدن چشم‌اندازهای فوق‌ العاده از بالا را فراهم می‌کند.

  4. رودخانه‌ ها و چشمه‌ ها: ولایت نیمروز دارای رودخانه‌ ها و چشمه‌ های زیبا و پر آب است که محلی برای ماهیگیری و لذت بردن از طبیعت آرامش بخش هستند.

  5. پارک ‌ها و محوطه ‌های سبز: تاسیسات تفریحی و پارک‌های عمومی در شهرها و روستاها از جمله اماکنی هستند که مردم به دنبال تفریح و استراحت به آنها می‌روند.
    IMG_2334