معرفی آب اسیابا یکی از قریه های ولسوالی رستاق ولایت تخار

آب اسیابا یکی از قریه های کوچک ولسوالی رستاق در ولایت تخار میباشد در این قریه تقرباََ به تعداد ۳۰۰ فامیل زندگی میکند

IMG-20240303-WA0015

●زراعت و پیشه

این منطقه با داشتن زمین های زراعتی و آب فراوان به یکی از مناطق زراعتی تبدیل شده است و سیاحین زیادی از گوشه و کنار ولایت تخار و حتا افغانستان سالانه از این دِه دیدن می‌کنند.
و اکثر مردم این دِه به شغل زراعت مشغول استن مثل کشت انواع غله جات از قبیل گندم ، برنج ،جو،وغیره
و همچنان به کشت و زرع هنگ یا انغوزه نیز مشهور شده است.
IMG-20240303-WA0014

● علوم عصری و دینی

این منطقه در میان دیگر مناطق ولسوالی رستاق با داشتن بیشترین متعلم ،محصل و اساتید در پوهنتون ها مشهور میباشد ، تعداد محصل این ده تقربا به 50 نفر کم و بیش میشود
و مردم این منطقه مجبور نیستند که فرزندان شان را به منطق دور دست برای فرا گرفتن علوم دینی بفرستند چون در این منطقه مدارس بزرگ دینی اعمار شده است و چندین دهه می‌شود که فعالیت میکنند.

● عرف و عنعنات

در این دِه در زور های اول سال مردم هم از طبقه اناث و هم از طبقه ذکور در دشت ها و کو ها به میله و چکر میبراین تا از زیبای های طبیعت لذت ببرن و بیشتر به خالق شان آشنا شوند.
در روز های عید مردم برای احوال پرسی به خانه یکدیگر خود می‌روند ،خفه گی و کینه ره دور میرزین و با یکدیگر با صمیم ات عید را تجلیل میکنن.
Processing: Snapchat-809455804.jpg…

● ورزش و بازی
مردم این ده بر علاوه این که در کشت و زراعت مصروف استن برای ورزش و سلامتی شان نیز وقت میگزران و ورزش های از جمله فوتبال ، والیبال ، غرسی وغیره ورزش‌های پر طرفدار مردم این ده میباشد، و سالانه مسابقات در بازی فوتبال و والیبال در سطح ولسوالی و ولایت برگزار میگردد.

● خود کفا بودن

این منطقه با داشتن آب فروان از نعمت برق توسط توربین های آبی خود کفا می‌شود .
و همچنان با داشتن زمین های زراعتی از حاصلات برنج گندم ودیگر غله جات خود کفا میباشد.

2 Likes

خیلی زیبا موفق باشید

1 Like